Malwa różowa (Alcea rosea) ‘Nigra’

Opis: Odmiana Nigra jest rośliną dwuletnią. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty ciemnopurpurowe, ciemnofioletowe do prawie czarnych, miseczkowate o śr. do 10 cm. Liście dłoniaste, bladozielone. Pokrój rośliny strzelisty. Dobrze prezentuje się na tle ściany domu lub w grupie na trawniku. Synonimy – malwa ogrodowa, prawoślaz wysoki, p. różowy, malwa czarna, zygmarek, czarna róża, rajska róża, ślaz ogrodowy, ślaz czarny, topolówka.

Uprawa i pielęgnacja: Malwa różowa ‘Nigra’ potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby i słonecznego, zacisznego stanowiska.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w czerwcu-lipcu. Zakwita w drugim roku.

Szkodniki i choroby: Ślazy są podatne na rdzę.

Inne zastosowania: W medycynie – jest stosowany jako środek osłaniający, lekko rozkurczający i łagodzący kaszel, w nieżycie oskrzeli oraz w zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Ponadto w stanach zapalnych żołądka i chorobach pęcherza moczowego, szczególnie u dzieci i osób starszych, zaburzeniach miesiączkowania, w okresie pokwitania. Zewnętrznie do płukania przy zapaleniu migdałków i dziąseł. Surowiec zielarski stanowi kwiat (Flos Althaeae roseae var. nigra). W kuchni – ciemne kwiaty tej malwy można stosować jako barwnika do poprawiania koloru win i innych produktów spożywczych.

Zobacz również: Malwa – kwiaty i nasiona, uprawa i pielęgnacja