Lebiodka pospolita, oregano (Origanum vulgare) 'Aureum Gold’

Opis: Jedna z popularniejszych przypraw jakie używamy w kuchni. Potocznie oregano, a prawidłowo to lebiodka pospolita. Jest to roślina wieloletnia, idealna do sadzenia w donicach, skrzynkach, tarasach, warzywnikach i parapetach. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Korzenie odmiany 'Aureum Gold’ są delikatne, długie i rozgałęzione. Liście żółte, bardzo ozdobne, jajowate, spiczasto zakończone. Liście podobnie jak łodygi intensywnie pachną i są lekko owłosione, delikatnymi włoskami. gdy spojrzymy na liście pod słońce dojrzymy małe prześwitujące punkciki- to są właśnie gruczoły z olejkiem eterycznym. Pokrój lebiodki 'Aureum Gold’ jest zwarty. Niektóre pędy pokładają się, ale sama roślina osiąga do około 40 cm wysokości. Oregano 'Aureum Gold’ kwitnie w lipcu, jeżeli jest rzadko przycinane i wykorzystywane w kuchni. Kwiaty są drobne, białe lub lekko różowe. Wyrastają w kątach liści szczytowych pędów. W naszym klimacie odmiana 'Aureum Gold’ jest mrozoodporna.
Uprawa i pielęgnacja: Lebiodkę 'Aureum Gold’ najlepiej sadzić w miejscu wybitnie nasłonecznionym. Wtedy pędy są krępe, lepiej ulistnione i intensywniej wybarwione. W półcieniu i cieniu pędy słabo rosną, wydłużają się i są mniej aromatyczne. Podłoże w jakim sadzimy odmianę 'Aureum Gold’ powinno być ciepłe, przepuszczalne, lekko piaszczyste i wilgotne. W glebie bardzo suchej silnie więdnie i gorzej rośnie. Musi być wtedy regularnie podlewane. By oregano ładnie wyglądało musi być regularnie przycinane. Nawozy chemiczne raczej odpadają, jeżeli chcemy mieć zdrowe zioła w kuchni. Ewentualnie można używać biochumusu rozcieńczonego o połowę lub eko nawozy dla ziół. Oregano jest mrozoodporne, lecz może się zdarzyć, że cześć nadziemna przemarznie (suche, zimne wiatry, silne mrozy bez śniegu). Nie ma się czego bać. Jest to hemikryptofit, czyli roślina potrafiąca się rozkrzewiać ze śpiących paków znajdujących się tuz nad ziemią. Dla lebiodki 'Aureum gold’ większe zagrożenie sprawia nadmiar wilgoci i ciężkie gleby zimą niż sam większy przymrozek.
Rozmnażanie: Oregano możemy rozmnażać z nasion. Nasiona kiełkują od 4-5 tygodni, wiec lepiej nasiona wysiać w domu już w marcu. Po skiełkowaniu możemy przepikować siewki do osobnych doniczek. Młode lebiodki wsadzamy po majowych przymrozkach. Jeżeli mamy rozrośnięte kępy oregano to warto rozmnażać go przez podział w kwietniu.
Choroby i szkodniki: W zbyt mało przewiewnych miejscach lebiodkę 'Aureum gold’ atakują przędziorki. Pomimo tego jest to odporna odmiana.