Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium maius)

Opis: inne nazwy – jaskółcze ziele. glistnik pospolity, glistnik większy, glistewnik, złotnik, ziele od brodawek, żółtnik, celidonia. Jest to wieloletnia roślina z rodziny makowatych. Dorasta do 30-80 cm. Łodygi ma wzniesione, rozgałęzione widlasto. Po przełamaniu ich wypływa pomarańczowy sok mleczny. Liście dolne mają długi ogonek, górne są krótkoogonkowe pierzaste, jajowate do okrągłych. Jaskrawożółte kwiaty osadzone na długich szypułkach, zebrane są w luźne baldaszki. Kwitną od maja do października. Roślina trująca. Nadaje się do dzikiego, naturalnego ogrodu. W naturze częsta w ocienionych, wilgotnych zaroślach, przydrożach i na skrajach lasów.

Uprawa i pielęgnacja: Jaskółcze ziele potrzebuje stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego, gleby żyznej, próchniczej, obojętnego odczynu. Glistnik jest odporny na mróz. Już pod koniec zimy łatwo odtwarza część nadziemną.

Rozmnażanie: W ogrodach jest pospolitym chwastem. Nasiona glistnika roznoszone są przez mrówki. W uprawie nasiona wysiewa się przed zimą na głębokość 0,5-1 cm. Rozmnażanie możliwe także przez podział rośliny jesienią.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.

Inne zastosowania: W medycynie – surowcem jest ziele Herba Chelodonii oraz korzeń Radix Chelodonii. Wyciągi wodne i alkoholowe stosuje się w zaburzeniach trawienia, stanach skurczowych jelit, kamicy, chorobach wątroby, bólach i zaburzeniach miesiączkowania. Świeży sok stosowany jest do zwalczania brodawek.