Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum thapsiforme)

Opis: syn.: V. densiflorum. Dziewanny to rodzaj roślin z rodziny trędownikowatych. Dziewanna wielkokwiatowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku uprawy wyrasta korzeń palowy i płaska rozeta, dużych, zielonych liści. W następnym roku pojawia się ulistniony pęd zakończony kłosowym kwiatostanem o długości do 1 m. Cała roślina osiąga wysokość 2 m, szerokość 60 cm i pokryta jest gęsto szarymi włoskami (kutnerem). Liście dolne kształtu eliptycznego o zaostrzonych końcach i karbowanych brzegach, liście górne są mniejsze i jajowate. Duże, pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 5 cm, złocistożółtego koloru, zebrane są w długie grono. Zakwitają od czerwca do września, rozsiewają miodowy zapach. Zastosowanie ze względu na rozmiary, z tyłu rabat bylinowych lub w założeniach naturalistycznych. Dobrym towarzystwem dla nich będą niebieskie kocimiętki, szałwie lub ostróżki. Roślina miododajna.

Uprawa i pielęgnacja: Dziewanny wielkokwiatowe sadzimy w pełnym słońcu. Nie tolerują wilgotnych i ciężkich gleb, a dobrze rosną na piaszczystych, przepuszczalnych, mniej zasobnych w składniki pokarmowe. Nie potrzebują podlewania, zaliczyć je można do do grupy roślin bardzo odpornych na suszę tzw. xeriscaping plants. Usuwać przekwitające kwiatostany aby pobudzić kolejne kwitnienie.

Rozmnażanie: Nasiona gatunku wysiewamy wczesnym latem w rzędy co 60 cm, przerzedzamy siewki, młode rośliny sadzimy jesienią. Często daje obfity samosiew.

Szkodniki i choroby: Czasami mączniak atakuje ich liście. Jedynymi szkodnikami dziewanny są larwy zmienników.

Inne zastosowania: W ziołolecznictwie – surowcem zielarskim są kwiaty Flos Verbasci. Wewnętrznie stosuje się napary w schorzeniach górnych dróg oddechowych, przy grypie uporczywym kaszlu, stanach zapalnych przewodu pokarmowego i pęcherza, zewnętrznie przy oparzeniach, wysypkach, stanach ropnych skóry, do kąpieli łagodzących bóle reumatyczne, do płukania jamy ustnej. W kosmetyce – są środkiem rozjaśniającym i nadającym połysk włosom. Systematyczne mycie twarzy w naparze poprawia wygląd skóry. W domu – płatki kwiatów dodaje się do likierów. Wykładane w pomieszczeniach gospodarczych kwiaty odstraszają myszy i szczury. Do dekoracji – suszone płatki dodaje się do potpourri, roślin używa się do kompozycji przestrzennych.