Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Opis: Bazylia to roślina bardzo często wykorzystywana w kuchni. Uprawiana na grządkach jest rośliną jednoroczną, ale można również bazylię uprawiać zimą na kuchennym parapecie. Zimą niestety jest zbyt mało światła i roślina słabo rośnie. Liście bazylii są jasno zielone, matowe i lekko błyszczące z zewnątrz o jajowatym kształcie. Długość liścia zależna od warunków uprawy od 3 do 6 cm. Łodyga bazylii jest kwadratowa w przekroju poziomym. Roślina w jednym sezonie wegetacyjnym może osiągać nawet 70 cm. Bazylia rzadko przycinana lub mało wykorzystywana w kuchni wytwarza małe kielichowate kwiaty w odcieniach bieli i różu. Wyrastają w katach liściowych na kilku poziomach tworząc tak jakby prowizoryczny długi kłos. Roslina zakwita latem w lipcu i sierpniu. Bazylia pospolita siana z nasion na miejscu stałym ma korzeń palowy. Kupowana w doniczkach korzenie ma rozgałęzione. Korzeń palowy zanika ze względu natykania się na ścianki donicy.
Uprawa i pielęgnacja: Bazylia, aby była aromatyczna i krępa musi rosnąc w słońcu. W miejscu półcienistym wydłuża się, a smak liści jest mniej intensywny. Gleba w jakiej powinna rosnąć bazylia pospolita musi być żyzna, ciepła i przepuszczalna. Nie nadaje się na gleby zimne, gliniaste i ciężkie. Wtedy trzeba dodać dużą ilość piasku, keramzytu i torfu odkwaszonego do dołka przed sadzeniem. Bazylia wymaga regularnego podlewania podczas upałów, szczególnie sadzona w donicach. Nie można jej również zalewać, bo zaatakuje łodygi zgnilizna. Wymaga regularnego przycinania. Jeżeli chcemy nawozić bazylię najlepiej używać do tego nawozów naturalnych na bazie biohumusu co 14 dni.
Rozmnażanie: Bazylie najlepiej rozmnażać z nasion. Nasiona wysiewamy w marcu po kilka do doniczki. Temperatura kiełkowania 18-22 stopnie. Nie należy jednak zbyt bardzo przesadzać z wilgotnością podłoża. Młode roślinki wysadzamy dopiero w maju, gdy miną przymrozki.
Choroby i szkodniki: W bardzo gorących i mało przewiewnych miejscach bazylie atakują mszyce, przedziorki czy mączlik szklarniowy. W zalewanym podłożu (szczególnie uprawa doniczkowa) może wystąpić zgnilizna pędu przy podstawie.