Arcydzięgiel Litwor (Archangelica officinalis)
Opis: Arcydzięgiel litwor jest rośliną dwuletnią z rodziny selerowatych. Osiąga wysokość 250 cm. W pierwszym roku wytwarza rozetę pierzastych liści odziomkowych o ząbkowanym brzegu. W drugim roku wyrasta gruba łodyga pusta w środku, a w górze mocno rozgałęziona. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Żółtozielone kwiaty zebrane są w kulisty baldach. Roślina ma silny, przyjemny aromat i słodki, korzenny smak. Jest miododajna. W stanie naturalnym jest pod ochroną. Synonimy – dzięgiel lekarski, litwor, anżelika.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba żyzna, próchnicza, przepuszczalna średnio wilgotna.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion (zaraz po zbiorze), których nie przykrywa się ziemią. Arcydzięgiel zamiera po kwitnieniu. Aby go zachować należy obcinać kwiatostany.
Uwagi: Arcydzięgiel Litwor może powodować nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne. Kontakt ze świeżą rośliną może powodować reakcje alergiczne.
Inne zastosowania: W medycynie – wykorzystywany jest korzeń Radix Archangelicae. Reguluje trawienie, poprawia łaknienie. Działa wiatropędnie, moczopędnie, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, żółciopędnie. W kuchni – liście do sałatek i surówek, owoce i korzenie do wermutów, likierów ziołowych, m.in słynnego likieru Chartreuse. Do dekoracji – świeże lub suszone baldachy do bukietów, suszone liście, nasiona i korzenie do potpouri.