Papryka słodka (Capsicum annum) 'Sono’

Opis: Papryka należy do rodziny psiankowatych, jest rośliną ciepłolubną. Odmiana średnio-późna, słodka, o żółtym zabarwieniu, uprawiana głównie pod osłonami. Tworzy owoce średniej wielkości, o grubym i smacznym miąższu, daje wysokie i wyrównane plony. Papryka słodka 'Sono’ dorasta do 120 cm wysokości i wymaga podpór. Papryka słodka jest cennym warzywem o szerokim spektrum zastosowania, oprócz wartości kulinarnych, posiada bardzo duże walory odżywcze. Jest polecana przez dietetyków, ze względu na duża ilość cukrów prostych, błonnika, białek, składników mineralnych.
Uprawa i pielęgnacja: Optymalna temperatura dla rozwoju papryki 'Sono’ wynosi 18-32 st.C. Stanowiska słoneczne, gleby żyzne, o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego, dobrze rośnie zarówno na glebach lekkich jak i ciężkich. Wysiew w drugiej połowie marca w ciepłych inspektach lub ogrzewanych szklarniach, następnie siewki się pikuje a w drugiej połowie maja wysadza w rozstawie 40×50.
Choroby i szkodniki: Papryka wymaga odpowiedniej wilgotności powietrza, odchylenia od normy wpływają na nasilenie występowania suchej zgnilizny owoców, szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej – przy zbyt wysokiej wilgotności, oraz przędziorków – przy zbyt niskiej wilgotności.

Przeczytaj również: jak zaplanować ogród warzywny