Ogórek gruntowy (Cucumis sativus) ‘Cezar F1’

Opis: Ogórek zaliczany jest do rodziny dyniowatych. Odmiana średniowczesna, typowo konserwowa, grubo-brodawkowa, biało-kolcowa. Owoce bardzo kształtne, ciemnozielone z jasnymi smugami, bez tendencji do żółknięcia. Odmiana wykorzystywana przede wszystkim do spożywania na surowo oraz konserwowania. Ogórki ‘Cezar F1’ zawierają niewielkie ilości witamin i składników mineralnych, wartość żywieniowa polega przede wszystkim na właściwościach smakowych. Surowych ogórków nie należy mieszać w sałatkach z innymi warzywami, takimi jak np. pomidory czy papryka, ponieważ ich wzajemne działanie eliminuje witaminy.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru, gleby ciepłe, żyzne, piaszczysto-gliniaste, o odczynie obojętnym, w czasie suszy należy roślinę podlewać. Rozstawa 100-120×10-20 cm, głębokość siewu ok. 2cm.
Choroby i szkodniki: Odmiana ‘Cezar F1’ ogórka gruntowego charakteryzuje się dosyć dużą odpornością na mączniaka prawdziwego i parcha dyniowatych,dosyć tolerancyjna jest również wobec mączniaka rzekomego. Może być atakowana przez mszyce, przędziorki, wciornastki. W uprawie amatorskiej, w walce z chorobami, zalecałabym stosowanie metod niechemicznych-środków biologicznych – Bioczos, podlewanie odwarem ze skrzypu polnego.