Czosnek pospolity (Allium sativum)

Kategoria: Warzywa,Zioła – Autor: Herbi – 11/03/2010

Opis: inna nazwa – białe ziele. Jest to wieloletnia roślina cebulowa z rodziny czosnkowatych. Czosnek ten uprawiany jest jako dwuletni lub jednoroczny. Osiąga 90 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, płaskie, gładkie i równowąskie. Obejmują dolną część pędu. Dorosła roślina ma zwykle 8-12 liści. Dzwonkowate, różowobiałe kwiaty zebrane są w główkowaty kwiatostan okryty pękającą i z czasem zasychającą okrywą. Kwitną od lipca do sierpnia. Cebula składa się z cebulek-ząbków osadzonych na płaskiej piętce. Krajowe odmiany jare to ‘Jarus’ i ‘Cyryl’. Ozime: ‘Arkus’, ‘Harnaś’, ‘Orkan’, ‘Mega2’, ‘Orlik’ i ‘Zawrat’.

Uprawa i pielęgnacja: Czosnek ma duże wymagania glebowe. Dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych lecz dobrze utrzymujących wilgoć, źle natomiast na ciężkich gliniastych. Stanowisko  powinno być słoneczne. Na żyznych glebach daje się go w drugim roku po oborniku, a na słabych w pierwszym. Obornik można zastąpić dobrym kompostem. Wymaga prawidłowego zmianowania. Ozime formy czosnku sadzimy od połowy października do połowy listopada, jare jak najwcześniej wiosną. Do sadzenia wybieramy duże główki i ząbki. Importowany z Chin czosnek nie jest przystosowany do naszego klimatu i z tego względu nie powinien być u nas sadzony. Główki czosnku po zbiorze przechowujemy w temperaturze od 0 st.C do 10 st.C przy wilgotności względnej pomieszczenia ok. 70 %.

Rozmnażanie: Czosnek nie wytwarza nasion, Rozmnażamy go wegetatywnie przez podział cebuli podziemnej lub z cebulek, które tworzą się w kwiatostanie. Ząbki sadzimy piętką w dół jesienią na głębokość 5-8 cm, a wiosną 3-4 cm, w rozstawie 15 cm od innych ząbków. W połowie lata można przycinać liście czosnku z zawiązkami kwiatostanów aby zwiększyć jego plony.

Szkodniki i choroby: Roślina ogólnie odporna na choroby. Problemem mogą być choroby grzybowe. Ze szkodników najgroźniejsza jest śmietka cebulanka, także nicienie i ślimaki.

Uwaga! Czosnek pospolity warto posadzić w ogrodzie warzywnym, gdyż ma on pozytywny wpływ na uprawę wielu innych roślin. Jego zapach pomaga odstraszać liczne szkodniki roślin, a z czosnku można też przygotowywać preparaty odstraszające np. mszyce. Warto przeczytać także: jak zaplanować ogród warzywny

2 komentarze »

  1. dlaczego nigdzie nie mogę znależć sposobu walki-środka do ratowania czosnku który żółknie -choroby grzybowe jak ratować?,jakim preparatem teraz i ewentualnie przed posadzeniem.Ponoć Funaben.

    Comment - autor: andrzej — 22/05/2010 @ 06:59

  2. Proponowałabym zastosowanie Dithane M-45 80 WP, jest to preparat grzybobójczy o szerokim spektrum stosowania i działania, tani i skuteczny. Przeznaczony zarówno do oprysków jak i zaprawiania cebul. Do preparatu jest załączona szczegółowa ulotka.

    Comment - autor: Jola — 26/05/2010 @ 21:24

Leave a comment