Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius)

Opis: Wydmuchrzyca piaskowa należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W naturalnych warunkach możemy spotkać ją na wydmach nadmorskich. Trawa ta jest dość masywna, rośnie w gęstych kępach. Jej wysokość może dochodzić do 1 m. Liście mają kolor niebieskawoszary. Ich zabarwienie zależne jest od żyzności podłoża i wilgotności. Im uboższe i suchsze tym kolor jest bardziej niebieskawoszary. Wierzchołek liścia wydmuchrzycy jest ostry, kłujący. Same liście są bardzo sztywne i ostre. Z reguły są skierowane ku górze, ale w połowie długości mogą się zaginać i zwisać na dół. Od górnej strony są bardzo szorstkie, natomiast pod spotem są gładkie. Mogą mieć długość nawet do 70 cm. W przekroju są proste lub lekko zwinięte na brzegach. Kwiatostanami są kłosy, często bardzo długie, nawet do 30 cm, i sztywne. Długo utrzymują się na roślinie. Bardzo ładnie prezentuje się z innymi dużymi trawami, np. miskantami, spartynami, trzcinami, w założeniach nowoczesnych i rozległych rabatach bylinowych.
Uprawa i pielęgnacja: Dobrze rośnie na każdej glebie. Jest wytrzymała. Na glebach ciężkich i zbyt wilgotnych liście mogą gnić i żółknąć. Udaje się również na glebach suchych. Uwielbia stanowisko słoneczne i tylko takie powinniśmy oferować tej roślinie. Rozrasta się bardzo silnie za pomocą mocnych rozłogów. Na 1 metr kwadratowy powinniśmy sadzić 1 roślinę. W celu ograniczenia jej rozprzestrzeniania się powinniśmy sadzić ją w obrzeża lub duże donice i wiadra. Bez tego mocno zagłuszy inne rośliny. Pędy podziemne są tak silne, że bez problemu przebijają obrzeże trawnikowe i geowłókninę. Jesienią nie ścinamy liści, pozostawiamy je na zimę. Posłużą jako ochrona korzeni przed mrozem. Zabieg wykonujemy dopiero wiosną.
Rozmnażanie: Możemy rozmnażać wydmuchrzycę wiosną za pomocą rozłogów lub dzielenia silnie rozrośniętych kęp. Możliwy jest też wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: Wydmuchrzyca piaskowa jest odporna na szkodniki i choroby. Może źle rosnąć w ciężkiej i bardzo wilgotnej glebie.