Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis) 'Aureovariegatus’

Wyczyniec łąkowyOpis: Wyczyniec łąkowy to trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Liście ma podłużnie paskowane. Środek liścia jest zielony, brzegi natomiast są żółte. Długość liścia dochodzi do 15 cm a wysokość rośliny do około 30- 40 cm zależnie od warunków siedliskowych. Wyczyniec łąkowy 'Aureovariegatus’ w czasie kwitnienia osiąga do 70 cm wysokości. Kwitnie w maju- czerwcu. Kwiatostany są mało okazałe. Roślina tworzy luźne kępy. Pasuje do niskich traw ozdobnych i bylin. Nie jest ekspansywna. Można z niego tworzyć zestawienia barwne.
Uprawa i pielęgnacja: Trawa ta preferuje słoneczne stanowiska, w cieniu nie będzie się dobrze wybarwiać. Należy go często dzielić i odmładzać bo stare kępy tracą kolor ubarwienia paskowanych liści. Woli żyzne, wilgotne gleby o odczynie obojętnym. Ale poradzi sobie też na zwykłych glebach ogrodowych, byle nie zbyt mokrych i ciężkich oraz na piaskach. Trawę przycinamy dopiero na wiosnę. Suche liście są dodatkową ochroną przez zimnem i śniegiem. Jest mrozoodporny, wytrzymuje nawet temperatury -40°C.
Rozmnażanie: Wyczyniec 'Aureovariegatus’ możemy rozmnażać poprzez podział wyrośniętych kęp.
Choroby i szkodniki: Jest odporny na choroby i szkodniki, jedynie co to mogą wystąpić choroby nieinfekcyjne spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Czasem może wystąpić rdza.