Wiechlina gajowa (Poa nemoralis)

Opis: Wiechlina gajowa to trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W kraju naturalnie rosnącą wiechlinę gajową spotkamy na terenach górzystych, ale i na nieużytkach i łąkach. Jest też wykorzystywana w mieszankach trawnikowych. Trawa osiąga wysokość około 70-80 cm, ale wszystko zależy w jakich warunkach rośnie. Tworzy luźne kępki sinozielonych liści o długości około 20-30 cm. Wiechlina gajowa kwitnie od maja do sierpnia wytwarzając wiechy o długości do 10 cm. Mają jasny odcień. Rosnąca w większych skupiskach tworzy chmury delikatnych kwiatostanów. Wiechy można zasuszać.
Uprawa i pielęgnacja: Najlepszą glebą dla wiechliny gajowej będzie podłoże średnio wilgotne i żyzne. Gleby suche nie są wskazane, ponieważ trawa słabiej na nich rośnie i męczy się. Podobnie sprawa ma się z glebami bardzo wilgotnymi i mokrymi gdzie trawa nie urośnie, albo obumrze. Wiechlina do prawidłowego wzrostu wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego. Wykorzystywana jest również do tworzenia trawników w miejscach zacienionych, gdzie dobrze sobie radzi jeżeli trawnik nie jest koszony zbyt nisko. Wiechlinę posadzoną na rabatach, ścinamy dopiero na wiosnę. W trawnikach dobrze reaguje na nawożenie.
Rozmnażanie: Rozmnażamy wiechlinę przez podział luźnych kępek na wiosnę lub przez wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: W mieszankach gazonowych wiechlina gajowa koszona zbyt nisko zamiera, dlatego nie kosimy jej bardzo nisko. Poza tym trawa jest odporna na szkodniki.

Fot. James Lindsey, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.