Turzyca oszimska (Carex oshimensis) 'Evergold’

Opis: Turzyca oszimska należy jak wszystkie turzyce do rodziny ciborowatych. Bardzo ozdobna turzyca, dorastająca do 30 cm wysokości i podobnej szerokości. Tworzy czuprynki wąskich, delikatnych i długich liści. Środek jest biały lub jasno żółty a marginesy liści są zielone. Turzyca 'Evergold’ jest zimozieloną trawą, przez co jest ozdobna nawet w zimowe dni. Rośnie w kępie. Kwiatostany nie są zbyt efektowne, wręcz są niezauważalne pośród długich liści. Pojawiają się w czerwcu. Szybko rośnie i ładnie komponuje się z innymi niskimi trawami ozdobnymi.
Uprawa i pielęgnacja: Turzyca oszimska 'Evergold’ może rosnąć w słońcu, półcieniu a nawet cieniu. Jest turzycą, która adaptuje się na różnych stanowiskach. W słońcu rysunek liści będzie wyraźniejszy, w cieniu nieco mniej. Lubi wilgotną i przepuszczalną glebę. Urośnie nawet na nieco suchszych glebach, ale wymaga wtedy podlewania w czasie suszy. Z racji tego że jej liście są zimozielone, nie ścinamy ich wcale. Jedynie wiosną, gdy temperatura wyraźnie się podniesie wyczesujemy tylko uschnięte liście i kwiatostany. W pierwszym roku po posadzeniu warto turzycę 'Evergold’ przykryć gałązkami świerka, a nasadę liści podsypać drobną korą ogrodową. Ogólnie jest to łatwa w uprawie turzyca i nie sprawia większych problemów.
Rozmnażanie: Turzyca ta łatwo się rozmnaża przez podział rozrośniętych kęp. Wystarczy w kwietniu-maju wykopać roślinę mateczną i podzielić ją tak, by zachować kilka fragmentów pędów z liśćmi.
Choroby i szkodniki: Rzadko atakowana przez szkodniki i choroby.