Turzyca Graya (Carex grayi)

Opis: Turzyca Graya na uwagę zasługuje przede wszystkim ze względu na ciekawie wykształcone kwiatostany. Przypominają rozbudowane gwiazdki. Jest to trawa kwitnąca od czerwca do sierpnia. Kwiatostany nie są bardzo dekoracyjne. Turzyca Graya osiąga wysokość od 30 do 50-60, ale w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 90 cm wysokości. Nie jest inwazyjna trawą ozdobną, stopniowo rozrasta się na boki tworząc ładnie wyglądające skupiska roślin. Jest to trawa w większości ozdobna z liści. Wydziela też charakterystyczny zapach przy ścinaniu liści. Jest trawą mrozoodporną, ale warto ją okryć w pierwszym roku po posadzeniu warstwą kory ozdobnej.
Uprawa i pielęgnacja: Pomimo tego, że turzyca Graya pochodzi z bagnistych terenów, to nie ma wygórowanych wymagań co do gleby. Możemy są sadzić w bagnistej glebie, ale również w zwykłej przeciętnej glebie ogrodowej. Ważne żeby była wilgotna, bo w suchej glebie trochę się męczy i nie wygląda efektownie. Im wilgotniejsza gleba tym rośnie większa. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, ale radzi sobie również w cieniu. Nie sprawia większych problemów w uprawie. Nie wymaga systematycznego nawożenia w ciągu sezonu wegetacyjnego. Uschnięte ‘gwiazdki’ są ładną ozdobą na rabatach. Liści nie ścinamy jesienią, robimy to wiosną.
Rozmnażanie: Turzycę Graya rozmnażamy przez podział kępy wiosną, gdy tylko zauważymy wyrastające liście. Trawa ta również może się wysiewać, gdy pozostawimy gwiazdkowate torebki nasienne.
Choroby i szkodniki: Jest to odporna trawa ozdobna.