Trzcina pospolita (Phragmites australis)

Opis: Trzcina pospolita to jedna z najpopularniejszych traw porastających wilgotne i bagniste nieużytki. Spotkamy ją przy brzegu stawów, na mokradłach czy naturalistycznych założeniach ogrodowych. Jest to bardzo szybko rosnąca ekspansywna trawa ozdobna. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Kłącza są mocne, grube i dość rozgałęzione. Łodygi trzcina ma puste, dość mocne, nagie i błyszczące. Liście szerokie, sztywne i ostre. Mają zielony odcień z szarą poświatą. Wiechy kwiatostanowe mają fioletowo-brunatny odcień. Są duże, miękkie w dotyku. Owocem są ziarniaki. Trzcina pospolita rozpoczyna kwitnienie od lipca do września.
Trzcina pospolita należy do rodziny Poaceae. Naturalnie spotkamy ją prawie na całym świecie ze względu na łatwe adaptowanie się do warunków klimatycznych i szybkie rozprzestrzenianie. Jest całkowicie mrozoodporna.
Uprawa i pielęgnacja: Trzcina pospolita wprost rośnie w oczach, gdy posadzona jest na słonecznym stanowisku. W półcieniu również dobrze daje radę, ale może się pokładać. Uwielbia bardzo wilgotne i mokre gleby. Bez problemu możemy ją sadzić na bagnistych glebach w pobliżu oczka wodnego. Na suchych glebach męczy się i nie rośnie zbyt wysoka. Nie potrzebuje nawożenia. Wytwarza mocne i długie kłącza dlatego miejsce sadzenia musi być przemyślane. Posadzona na rabacie bez przegród w glebie drastycznie zarośnie całą przestrzeń. Liście i łodygi ścinamy dopiero wiosną.
Rozmnażanie: Trzcinę pospolitą rozmnażamy przez podział kłączy. Wystarczy nawet 15 cm fragment kłącza. Równie dobrze rozmnaża się przez ukorzenienie fragmentu łodygi w wodzie.
Choroby i szkodniki: Jest tak odporną trawą, że nie występują w zasadzie wcale szkodniki i choroby.