Szibatea ruszczykolistna (Shibataea kumasaca)

Opis: Synonimy – Sasa ruscifolia. Dekoracyjny bambus okrywowy o liściach podobnych do liści ruszczyka. Pochodzi z Chin i Japonii. Osiąga wysokość od  0,5 do 1 m i wykształca podziemne rozłogi. Doskonały jako roślina okrywowa lub niski żywopłot. Przycinany wiosną tworzy gęste dywaniki zielonych liści. Liście są soczyście zielone, krótkie i szerokie; łodygi zielone. Bambus ten rośnie kępowo i gęsto. Właściwą siłę wzrostu osiąga po ok. 3 latach od posadzenia. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty, niski żywopłot.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Szibatea ruszczykolistna preferuje podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku półcienistym lub zacienionym, ale może też być wysadzona w słońcu. Rozrasta się za pomocą rozłogów, dlatego zaleca się założenie bariery korzeniowej lub wysadzenie bambusa w donicy. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporna do -18° do -27°, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy szibateę ruszczykolistną od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.