Śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa)

Opis: Bylina z rodziny wiechlinowatych. Roślina składająca się z długich nitkowatych, sztywnych i luźnych ciemnozielonych liści, tworząca gęste zwarte, kuliste kępy. Wytwarza kwiaty w postaci gęstej piramidalnej wiechy w odcieniach brązu. Kwitnie od czerwca do września. Wysokość w zależności od warunków może dochodzić wraz z kwiatostanem do 1m, szerokość ok. 50 cm. W Polsce roślina pospolita, choć w ogrodach ozdobnych niedoceniana a warta szerszego zainteresowania.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko nasłonecznione lub w półcieniu. Śmiałek darniowy nadaje się do każdej wystawy. Gleby wilgotne i umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane o odczynie kwaśnym, zasadowym lub obojętnym. Doskonale radzi sobie również na stanowisku suchym. Roślina bardzo łatwa w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do rodzaju gleby, dobrze rośnie na glebach ubogich. Nie rozrasta się rozłogami, przez co nie jest inwazyjna. Całkowicie mrozoodporna, częściowo zimozielona.
Rozmnażanie: Przez siew oraz podział najlepiej wiosną lub jesienią.
Choroby i szkodniki: Roślina podatna na rdzę, natomiast odporna na szkodniki.
Zastosowanie: Śmiałek darniowy doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych, na skalniakach, do założeń naturalistycznych.