Sesleria skalna (Sesleria albicans)

Opis: syn. Sesleria caerulea. Ten gatunek wieloletniej trawy jak i cała grupa seslerii, są niedocenione w ogrodowych kompozycjach. Roślina tworzy szybko się rozrastające kępy wysokości 25-40 cm. Sesleria skalna rośnie w górach i na wyżynach zachodniej i środkowej Europy oraz na Islandii. U nas jest całkowicie mrozoodporna. Liście dwubarwne, sino-zielone. Od marca do maja zakwitają zielonkawe lub niebieskawopurpurowe walcowate kłosy długości 1,5-2 cm.

Pokrój tej trawy jest zwieszający się, kaskadowy co tworzy miły dla oka układ, szczególnie wart zastosowania pod piennymi drzewkami lub na lekko zacienionych skrajach rabat bylinowych czy większych skalniakach.

Uprawa i pielęgnacja: Sesleria skalna jest łatwa w uprawie. Należy wyczesywać obumarłe szczątki rośliny wczesną wiosną i pod koniec sezonu. Rośliny te wcześnie wypuszczają pędy i szybko rosną będąc w tym czasie najbardziej dekoracyjne. Kwiatostany należy usuwać na początku lata aby nie zakłócały żywej zieleni liści. Sadzimy je na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu, w dowolnej, umiarkowanie wilgotnej do suchej, przepuszczalnej glebie.

Rozmnażanie: Przez dzielenie rozrośniętych kęp lub wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Sesleria bywa atakowana przez choroby grzybowe. Na zbyt wilgotnych, mało przewiewnych stanowiskach może rozwijać się pleśń.