Sasaella Masamunego (Sasaella masamuneana) ‘Albostriata’

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 25/01/2011

Opis: Niezwykle dekoracyjna i ciekawa odmiana bambusa mrozoodpornego.  Jego liście są soczyście zielone, błyszczące, z żółtymi lub białymi paskami różnej szerokości. Dzięki kilkakrotnemu przycinaniu w ciągu roku, pozwalają cieszyć się gęstym listowiem.  Dorasta do 1-1,5 m i doskonale nadaje się jako roślina okrywowa. Ma cienkie łodygi w kolorze zielonym, mogą przybierać czerwonawy odcień. Rośnie gęsto i bujnie. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty, niski żywopłot.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Sasaella ‘Albostriata’ preferuje podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku półcienistym lub zacienionym. Ma ekspansywne korzenie, przy jego wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporna do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu sasaelle ‘Albostriata’ obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment