Sasaella gałęzista (Sasaella ramosa)

Opis: Dekoracyjny bambus okrywowy, który osiąga wysokość do 1 m (w Japonii do 2 m). Dobrze nadaje się jako roślina okrywowa. Przycinany wiosną tworzy gęste dywaniki zielonych i cienkich liści. Liście młodych roślin są małe, starsze liście osiągają do 10 cm długości, delikatne, zielone, zimą mają częściowo jaśniejsze krawędzie. Bambus ten początkowo rozrasta się koliście, później szeroko się rozgałęzia, wytwarza rozłogi, dlatego warto o tym pamiętać przy wysadzaniu. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty, niski żywopłot.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Sasaella gałęzista preferuje podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku półcienistym lub zacienionym. Ma ekspansywne korzenie, przy jego wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporna do -16° do -24°, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Sasaellę gałęzistą nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.