Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides ) 'Hameln’

Opis: Rozplenica japońska 'Hameln’ należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Australii. Dorasta do około 80 cm razem z kwiatostanami. Korzenie są silnie rozbudowane, mocne. Liście są ostre, zielone, cienkie. Kwiatostan jest miły w dotyku. Ma kolor beżowy, a przebarwia się na brązowo, ma kształt podłużnej szczotki do butelek. Trawa kłoski wytwarza od lipca, aż do jesieni i utrzymują się aż całą zimę. Roślina przebarwia się na kolor słomkowy. Jest średnio odporna na mrozy, szczególnie młodziutkie okazy. Wymaga okrycia na zimę. Rozplenica 'Hameln’ nadaje się na rabaty trawiaste, do nasadzeń masowych, do donic.
Uprawa i pielęgnacja: Rozplenice japońską 'Hameln’ sadzimy na słonecznym stanowisku, wtedy kwitnienie jest obfitsze. W cieniu może wcale nie zakwitnąć. Do zdrowego wzrostu potrzebuje żyznej, przepuszczalnej, próchnicznej i ciepłej gleby. W czasie silnego wzrostu wymaga nawożenia. Podczas długotrwałych susz musimy podlewać roślinę. Na zimę, kiedy część nadziemna uschnie, kępę związujemy w chochoł a glebę możemy okryć dodatkową warstwą kory. Roślinę dopiero ścinamy w okolicy kwietnia. Dosyć późno zaczyna wegetację.
Rozmnażanie: Rozplenicę 'Hameln’ rozmnażamy przez podział kęp.
Choroby i szkodniki: Jest odporna na szkodniki i choroby. Jedynie mogą się pojawić choroby nieinfekcyjne, spowodowane nieprawidłowym stanowiskiem lub uprawianiem.