Plejoblastus karłowaty (Pleioblastus pygmaeus) ‘Distichus’

Opis: Gęsto rosnący bambus okrywowy do miejsc słonecznych i półcienistych. Wykształca zielone liście, które ułożone są w kształt wachlarzowaty, podobnie jak liście palm. Plejoblastuj ‘Distichus’ dorasta do 0,8-1,5 m, bardzo dobrze znosi przycinanie. W marcu przycina się bambusa dość mocno i czeka na nowe liście. Szczególnie pięknie będzie wyglądał jeśli przytniemy go raz jeszcze latem, na początku sierpnia. Oczywiście nie tak mocno jak wiosną. Kolory liści będą wyraźniejsze, jeśli bambus będzie wysadzony w półcieniu.  Osiąga wysokość 0,8-1,2 m i doskonale nadaje się jako roślina okrywowa. Ma pionowe, delikatne, cienkie łodygi.  Rośnie gęsto i bujnie. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty, niski żywopłot.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Pleioblastus karłowaty ‘Distichus’ preferuje podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku półcienistym lub zacienionym. Pleioblastus ma ekspansywne korzenie, przy jego wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.