Fylostachys nagi (Phyllostachys nuda)

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 24/01/2011

Opis: Bambus drzewiasty cieszący się opinią bardzo mrozoodpornej odmiany gatunku Phyllostachys. Nowe łodygi są ciemnozielone z odcieniami purpury i brązu. Pędy dorosłej rośliny mają do 5 cm średnicy, nierzadko ozdobione są pudrowym nalotem. Są twarde, grube  i przy tym elastyczne. Wykorzystuje się je jako materiał budowlany (płoty, meble, składziki). Młode pędy są jadalne, przez wielu uważane za przysmak. Dobrze sprawdzają się w roli żywopłotu i bariery widokowej, a także jako soliter. Odporny na wiatr. Może on osiągnąć wysokość 4-7 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Jego łodygi są mają początkowo niebieskawy nalot, później są ciemnozielone, starsze łodygi szaro-zielone, z wyraźnymi węzłami. Liście są ciemnozielone, małe, elastyczne. Rośnie prosto, końce łodyg lekko obwisają. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa nagiego powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy . Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Fylostachys nagi jest mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment