Fylostachys niski (Phyllostachys humilis)

Opis: Gatunek ten jest jednym z najbardziej mrozoodpornych bambusów. Idealnie nadaje się do wysadzenia jako żywopłot. Posadzony osobno, wśród innych gatunków roślin, prezentuje się równie efektownie. Jego liście są nieco ciemniejsze niż liście pozostałych bambusów. W naturalnym środowisku może on osiągnąć wysokość 3-5 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Jego łodygi są zielone, później koloru oliwkowo-zielonego do brązowego. Rosnąc na stanowisku słonecznym wybarwiają się na kolor żółto-pomarańczowy. Osiągają do 2 cm średnicy. Phyllostachys humilis jest gęsto ulistniony, niemal do samej ziemi, liście ma małe, wąskie, podłużne, bardzo mocne. Rośnie prosto, końce łodyg lekko obwisają. Phyllostachys humilis to obok Phyllostachysa bissetii jeden z najbardziej odpornych bambusów. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa niskiego powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy . Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.