Fylostachys piękny (Phyllostachys decora)

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 24/01/2011

Opis: Bambus drzewiasty o zielonych łodygach, które mogą wybarwiać się na żółto-pomarańczowo. Są one proste, bardzo okrągłe, dodatkowo zdobi je żółta linia biegnąca wzdłuż nich. Osiągają średnicę do 3 cm. W naturalnym środowisku bambus ten może osiągnąć wysokość 4-8 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość.  Liście są zielone, miękkie i delikatne. Łodygi fylostachysa pięknego rosną pod lekkim skosem, końce łodyg lekko obwisają. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową. Ma smaczne pędy.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy . Phyllostachysy piękne mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment