Fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii)

Opis: Nazwa tego bambusa pochodzi od nazwiska Dawida Bisseta. Bambus ten charakteryzuje się pięknymi zielonymi źdźbłami, które miejscami – pod wpływem słońca – nabierają oliwkowo-żółtego odcienia. Jego szczególną zaletą jest duża odporność przeciw wiatrowi, nawet kiedy rośnie w donicy. Często używa się go na różnego rodzaju targach i imprezach, jako łatwo przenośną, elegancką i egzotyczną ozdobę. W naturalnym środowisku może on osiągnąć wysokość 4-7 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Młode łodygi  mają szary nalot, są świeżo-zielone, później błyszcząco oliwkowo-zielone. Łodygi starsze i wystawione na słońce są żółtawe, początkowo gęsto rosnące. Osiągają do 2,5 cm średnicy. Jego liście są ciemnozielone, średniej wielkości, podłużne, z krawędziami lekko uniesionymi ku górze, błyszczące, mocne. Tworzą gęste listowie. Rośnie początkowo ukośnie, lekko zwisając, później prosto i sztywno z obwisającą końcówką łodyg, gęsto i bujnie.  Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową. Jego pędy są jadalne. Ze świeżo zebranych liści można ugotować smaczną herbatę.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa Bisseta powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy . Phyllostachysy Bisseta  mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -28 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.