Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata)

Opis: Piękny bambus o drzewiastym pokroju. W naturalnym środowisku może on osiągnąć wysokość 6-10 m. Można go przycinać na dowolną wysokość. Ma wspaniałe zielone łodygi z żółtą rynienką, dorosłe okazy mają dodatkowy pasek w rynience. Pędy mają gęste włoski. Osłonka łodygi jest jasnożółta z zielonymi lub brązowymi paseczkami i krótkimi włoskami, często ma krótki odstający języczek. Osiągają do 4 cm średnicy. Jego liście są zielone i błyszczące. Fylostachys złotobruzdowy rośnie pionowo, końce łodyg lekko zwisają. Jego pędy są jadalne. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa złotobruzdowego powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.