Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) 'Pony Tails’

Opis: syn. chropatka lub nassella. Ta kępiasta, bylinowa, o niepewnej mrozoodporności trawa dorasta do wys. 50-60 cm. Cienkie, delikatne, jasnozielone źdźbła zwieńczone są w lipcu-wrześniu dekoracyjnymi, ościstymi, puchowymi kwiatostanami (ang. ogon kucyka), które falując przy najmniejszym podmuchach wiatru zdobią, obrzeża rabat lub dolne partie skalnych ogrodów. Zasuszone kwiatostany ostnicy 'Pony Tails’ używać można do suchych bukietów. Dla przedłużenia trwałości tej wrażliwej na mróz byliny warto co roku dokonywać wysiewu i zastępować je w ogrodzie młodymi roślinami.

Uprawa i pielęgnacja: Tę pochodzącą z Meksyku ostnicę należy okrywać na zimę stroiszem iglastym, a dodatkowo okrywać podstawę kępy przepuszczalnym materiałem, kora lub trocinami. Wczesną wiosną zdejmujemy okrycie i wyczesujemy zaschnięte liście. Uprawiamy ja w dobrze przepuszczalnej glebie z dodatkiem kilku garści kompostu, na stanowisku słonecznym lub tylko lekko zacienionym.

Rozmnażanie: W marcu wysiewamy nasiona do inspektu, a siewki przesadzamy w maju wprost na stałe miejsca, w rozstawie 30×30 cm. Także przez podział rozrośniętej kępy w końcu lata.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj ostnica cieniutka 'Pony Tails’ nie choruje.