Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) 'Picta’

Opis: Mozga trzcinowata należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Ma liście z biało-kremowymi, podłużnymi paskami. Często mogą lekko różowieć na brzegach. Mogą dochodzić do 2 cm szerokości, są sztywne i szorstkie. Łodyga jest ulistniona, źdźbła są sztywne, grube. Łodygi i liście są lekko ostre w dotyku, zatem przy wycinaniu trzeba uważać by się nie pokaleczyć. Możemy użyć do tego celu ostrych sekatorów, sierpów ale także ręcznej piły. Kwiatostanami są beżowe wiechy, które wspaniale szeleszczą przy podmuchu wiatru. Polecana jest do masowych nasadzeń, nawet w pobliżu zbiorników wodnych. Imponująco prezentuje się w zestawieniach z innymi trawami ozdobnymi, np. imperatami cylindrycznymi, turzycami, trzcinami, miskantami lub krzewami takimi jak berberysy (szczególnie odmiany czerwonolistne).
Uprawa i pielęgnacja: Trawa ta wymaga słonecznych stanowisk, ale urośnie również na lekko zacienionym miejscu. W słonecznych miejscach jej liście są ładnie wybarwione. Lubi wilgotną glebę, ale zadowoli się również lekko suchym podłożem. W wilgotnej glebie rośnie szybciej i wyżej niż na suchym stanowisku. Na suchych stanowiskach szybciej usycha od dołu. W zbyt żyznej glebie może się pokładać pod koniec sezonu wegetacyjnego i słabiej kwitnie, gdyż bujnie rozwija się część listowia. Rozrasta się na pomocą rozłogów. Silnie się zakorzenia. Należy do traw ozdobnych, bardzo ekspansywnych, dlatego zaleca się sadzenie mozgi 'Picta’ w kubłach lub obrzeżach wkopanych w ziemię. Ścinamy roślinę dopiero na wiosnę. Nie robimy tego jesienią. Pozostawione liście chronią część podziemną przez mrozem. Przycięta jesienią może wyrosnąć niższa.
Rozmnażanie: Rozmnażamy przez podział kęp wiosną. Jesienią nie dzielimy karp, gdyż trawy słabo się wtedy korzenią i mogę nie przetrwać zimy.
Choroby i szkodniki: Kwiatostany mozgi 'Picta’ mogą być opanowywane przez mszyce. Ogólnie jest łatwa w uprawie.