Miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus)

Opis: Miskant olbrzymi to roślina należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Miskant ten osiąga duże rozmiary, standardowo od 200 do nawet 450 cm razem z kwiatostanami, dlatego musimy dokładnie wybrać dla niego miejsce, gdyż mocno się rozrasta dzięki kłączom. Ma pokrój wzniesiony, liście są szerokie- około 2- 2,5 cm szerokości. Liście lekko się przewieszają. Łodygi są mocne i twarde, lekko fioletowe. Wytwarza okazałe kwiatostany, które dość rzadko są widoczne w naszym klimacie, ponieważ mamy zbyt krótkie lato i roślina czasem nie zdąży wytworzyć kwiatów, które pojawiają się pod koniec września i w październiku. Może być używany jako soliter na trawnikach, idealnie komponuje się z innymi trawami ozdobnymi, np. miskantami, rozplenicami, bylinami. Może służyć jako okresowy letni żywopłot. Kwiatostany używane są we florystyce. Miskant ten jest również ozdobą ogrodu podczas zimy. Uschłe łodygi ścinamy dopiero na wiosnę.

Uprawa i pielęgnacja: Miskant olbrzymi preferuje wilgotne gleby lub lekko wilgotne. W glebach suchych słabo rośnie a dolna partia liści szybciej obsycha. Lubi słoneczne stanowiska, glebę obojętną, lekko próchniczną. Jest mrozoodporny, jedynie w pierwszym roku po posadzeniu zalecane jest ochronienie korzeni rośliny kopczykiem, przed mrozem. Nie wymaga nawożenia. Przenawożenie azotem spowoduje przewracanie się pędów.

Rozmnażanie: Miskanta olbrzymiego rozmnażamy przez podział silnie rozrośniętych karp. Czasem do podzielenia silnych korzeni potrzebna jest ręczna piła.

Choroby i szkodniki: Rzadko jest atakowany przez szkodniki i choroby.