Miskant chiński (Miscantus sinensis) 'Little Zebra’

Opis: Miskant chiński ‘Little Zebra’’ jak wszystkie miskanty należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jest jednym z mniejszych miskantów, bo dorasta do około 70 cm wysokości. Gdy zakwitnie ma nieco powyżej 1m wysokości. Rozrasta się kępowo i nie tworzy rozłogów. Jest to miskant paskowany poprzecznie. Cętki mają kremowobiały kolor i wyróżniają się na tle jasnozielonej masy liści. Wszystkie liście lekko się przewieszają. Liście tej odmiany są ostre, cienkie, ciemnozielone z cętkami. Miskant ‘Little Zebra’ chętnie zakwita w naszym klimacie, Gdy lato jest długie i gorące. Przeważnie we wrześniu i październiku. Bardzo ładnie komponuje się z niskimi turzycami. Kwiatostany maja kolor miedziany.

Uprawa i pielęgnacja: Uprawa miskanta chińskiego ‘Little Zebra’ nie jest kłopotliwa. Wystarczy mu wilgotna, niezbyt mocno przesychająca gleba. Dobrze spisuje się na żwirowych skarpach. W zbyt suchej glebie słabo się rozwija. Stanowisko wybieramy słoneczne, ponieważ liście są wtedy odpowiednio wybarwione a sam pokrój miskanta ‘Little Zebra’ jest zwarty. W sezonie podczas długotrwałych susz wymaga podlewania. W maju rozpoczyna wegetacje ten miskant, dlatego warto mu wtedy zaaplikować porcję nawozu wieloskładnikowego dla roślin ogrodowych. Jest mrozoodpornym miskantem, lecz młode sadzonki w pierwszym roku należy okryć kopczykiem z kory ogrodowej. Liście ścinamy dopiero na wiosnę, gdyż są dodatkową ochroną przez mrozem i śniegiem. Gdy na początku sezonu zaczynają u naszego miskanta ‘Little Zebra’ wyrastać zielone liście nie ma obawy, Jest to częste zjawisko u miskantów poprzecznie paskowanych. Z czasem liście nabierają ‘cętek’ a nowe wyrastają już normalnie.

Rozmnażanie: Miskanta chińskiego ‘Little Zebra’ rozmnażamy przez podział kępy. Robimy to wtedy, gdy zauważymy wyrastające pierwsze liście.

Choroby i szkodniki: Bardzo rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. W bardzo mokrych i ciężkich glebach może po zimie kępa może obumierać.