Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Apache’

Opis: Miskant chiński 'Apache’ jak wszystkie trawy należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jest jednym z mniejszych miskantów, bo dorasta do około 50 cm wysokości. Rozrasta się kępowo i nie tworzy rozłogów. Jest to miskant paskowany poprzecznie. Cętki mają żółtawy kolor i wyróżniają się na tle jasnozielonej masy liści. Dolne liście się lekko przewieszają, górne natomiast sztywno sterczą. Liście tej odmiany są ostre. Miskant 'Apache’ bardzo rzadko zakwita w naszym klimacie przez zbyt krótki okres wegetacji. Bardzo ładnie komponuje się z niskimi turzycami.
Uprawa i pielęgnacja: Uprawa miskanta chińskiego 'Apache’ nie jest kłopotliwa. Wystarczy mu wilgotna, niezbyt mocno przesychająca gleba i przepuszczalna gleba. W zbyt suchej glebie słabo się rozwija. Stanowisko wybieramy słoneczne, ponieważ liście są wtedy odpowiednio wybarwione a sam pokrój miskanta 'Apache’ jest zwarty i krępy. W sezonie podczas długotrwałych susz wymaga podlewania. W maju rozpoczyna wegetacje ten miskant dlatego warto mu wtedy zaaplikować porcję nawozu wieloskładnikowego dla roślin ogrodowych. Jest mrozoodpornym miskantem, lecz młode sadzonki w pierwszym roku nasadę kępy należy okryć kopczykiem z kory ogrodowej. Liście ścinamy dopiero na wiosnę, gdyż są dodatkową ochroną przez mrozem i śniegiem.
Gdy na początku sezonu zaczynają u naszego miskanta 'Apache’ wyrastać zielone liście nie ma obawy, jest to częste zjawisko u miskantów poprzecznie paskowanych. Z czasem liście nabierają 'cętek’ a nowe wyrastają już normalnie.
Rozmnażanie: Miskanta chińskiego 'Apache’ rozmnażamy przez podział kępy. Robimy to wtedy, gdy zauważymy wyrastające pierwsze liście.
Choroby i szkodniki: Bardzo rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. W bardzo mokrych i ciężkich glebach może po zimie kępa może obumierać.