Miskant chiński (Miscantchus sinensis) 'Punktchen’

Opis: Miskant chiński 'Punktchen’ to kolejny miskant o poprzecznie paskowanych liściach. Jest bardzo podobny do takich odmian jak 'Zebrinus’, 'Zebrinus Strictus’ czy 'Apache’. Jego pokrój w porównaniu do wymienionych odmian jest luźny, a same paskowanie jest bardziej delikatne. Jest to miskant rozrastający się kępowo, więc nie rozchodzi się rozłogami. Korzenie jak u wszystkich miskantów ma mocne. Dorasta do wysokości od 160 do 230 cm podczas kwitnienia. Liście ma wąskie, poprzecznie paskowane. Jego cętki są rozmieszczone trochę rzadziej np. w porównaniu z odmianą 'Zebrinus’ a końcówki liści lekko się wyginają. Zakwita od sierpnia do października. Gdy mamy krótkie lato, odmiana zakwita późno i może się zdarzyć że przymrozki uszkadzają pochwy kwiatostanowe oraz kwiatostany. Z powodzeniem może być sadzony w ogromnych donicach czy skrzyniach. Bardzo szybko się rozwija w pełni lata.

Uprawa i pielęgnacja: Jak wszystkie miskanty preferuje stanowiska wybitnie nasłonecznione. Wtedy mamy wyraźniejsze 'cętki’ na liściach. W cieniu nie są tak bardzo widoczne i zanikają. Odmiana 'Punktchen’ lubi stale wilgotną ziemię, nie nadaje się na suche stanowiska. Wyśmienicie nadaje się do obsadzania brzegów oczek wodnych. Podłoże dla miskanta chińskiego 'Punktchen’ musi być żyzne i przepuszczalne. Kiepsko rośnie na glebach bardzo gliniastych, ciężkich i wysoce kamienistych. Jesienią usychające pędy miskanta 'Punktchen’ związujemy w snopek i pozostawiamy tak trawę do wiosny. Wiosną ścinamy snopek tuż przy ziemi. W pierwszym roku po posadzeniu warto nasadę pędów obsypać korą iglastą.

Rozmnażanie: Rozmnażamy przez podział kępy wiosną.

Choroby i szkodniki: Odmiana 'Punktchen’ jest odporna na szkodniki i choroby. Czasem, gdy w pobliżu miskanta występuje pole uprawne zbóż, może pojawić się rdza na pojedynczych liściach. Takie liście wycinamy, a całego miskanta można opryskać preparatem na rdzę, np. Miedzian 50 WP czy Scorpion 325 SC.