Kostrzewa owcza (Festuca ovina)

Opis: Kostrzewa owcza należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jest niską trawą o szaro- zielonym kolorze liści. W naturalnym środowisku występuje na piaszczystych i suchych glebach. W Polsce możemy ją spotkać na leśnych polanach. Liście ma sztywne, cienkie. Tworzy zbitą darń. Rośnie powoli i charakteryzuje się trwałym kolorem oraz niskimi potrzebami pokarmowymi. Wysokość rośliny dochodzi od 10 do 20 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ale kwiatostany utrzymują się do zimy. Bardzo dobrze komponuje się z innymi trawami (miskantami, turzycami, kostrzewami) jak i bylinami (jeżówkami, wrzosami).
Uprawa i pielęgnacja: Jest rośliną mało wymagającą. Nie ma z nią problemów. Najlepiej rośnie na glebach ubogich i suchych oraz lekko kwaśnych. Muszą byś również przepuszczalne. Na glebach żyznych i wilgotnych rośnie bujniej, ale szybciej się starzeje. Preferuje bardzo nasłonecznione stanowiska ale może rosnąć w lekkim cieniu. Jest mrozoodporna, a w sprzyjających warunkach nawet zimozielona. Przetrwa nawet ostrą i mroźną zimę. Nie potrzebuje systematycznego nawożenia, jeżeli już możemy zastosować nawóz wiosną o przedłużonym działaniu.
Rozmnażanie: Kostrzewy owcze rozmnażamy poprzez wysiew nasion w terminie (kwiecień- maj) do inspektu lub do gruntu. Możemy dzielić też rozrośnięte kępy.
Choroby i szkodniki: Kostrzewa owcza jest odporną rośliną.