Kostrzewa nitkowata (Festuca filiformis)

Opis: Kostrzewa nitkowata należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jest zieloną trawą dorastającą do 20- 30 cm. Kwitnie od czerwca do lipca. Wytwarza drobne kłoski. Jest mrozoodporna. Kostrzewa nitkowata to trawa, która rośnie w zwartej kępce. Tworzy regularne, okrągłe kępy przez co ładnie komponuje się z innymi roślinami ogrodowymi, np. bylinami (liliowiec, rozchodnik okazały, rudbekie, jeżówki), trawami (kostrzewy, rozplenice, śmiałki) oraz roślinami iglastymi (jałowce płożące, szczepione sosny, świerki). Trawa ta wykształca dużo cienkich i długich liści.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga słonecznego stanowiska, ale może rosnąć również w minimalnym cieniu. W słońcu ma bardziej zwarty pokrój. Lubi zaciszne, ciepłe miejsca. Bardzo dobrze radzi sobie kostrzewa nitkowata na skalniakach i często jest tam sadzona. Na słonecznych stanowiskach ładniej się wybarwia i lepiej rośnie. Może rosnąć na wielu glebach, oprócz ciężkich, zasadowych lub skrajnie suchych. Woli gleby przepuszczalne, średnio nawilgocone. Na glebach suchszych lepiej się wybarwia, jest bardziej zwarta. Na glebach żyznych, próchnicznych rośnie szybciej, osiąga większe rozmiary, ale za to szybciej się starzeje i szybciej zamiera. Dlatego jeżeli sadzimy kostrzewę na takim podłożu, musimy co parę lat sadzić nowe okazy zastępujące starsze rośliny. Kostrzewa nitkowata jest bezproblemową rośliną. Bardzo ładnie wyglądają posadzone w większej grupie. Na wiosnę, kiedy kostrzewy zaczynają rosnąc należy wyczesywać stare, obumarłe liście. Polepszy to wygląd rośliny a same rośliny bardziej się zagęszczą. Nie jest trawą ekspansywną.
Rozmnażanie: Możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion na wiosnę (kwiecień- maj) na rozsadniku lub w szklarni, mieszkaniu. Innym sposobem rozmnażania jest podział kępy na kilka mniejszych. Otrzymane sadzonki sadzimy na odchwaszczonym, słonecznym miejscu.
Choroby i szkodniki: Kostrzewa nitkowata jest odporna na choroby i szkodniki. Nie sprawia kłopotów przy uprawie. Jedynie na glebach zbyt wilgotnych może obumierać a zimą przemarzać.