Kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica)

Kategoria: Trawy – Autor: Emil – 04/11/2009

kosmatkaOpis: Ciekawy gatunek trawy porastający w naturze duże obszary Europy oraz Azji. Spotykana także w Polsce w górskich lasach liściastych oraz mieszanych. Rośliny tworzą rozety soczyście zielonych, częściowo zimotrwałych liści długości do 40 cm oraz szerokości około 2 – 3 cm. Brzegi blaszek liściowych kosmatki olbrzymiej są lekko owłosione. Już w połowie kwietnia pojawiają się bardzo dekoracyjne, rozgałęzione na szczycie pędy kwiatostanowe długości do 100 cm złożone z drobnych, beżowych kwiatów wielkości kilku milimetrów zgrupowanych w okazałe wiechy do 15 cm średnicy. Kwitnienie trwa do połowy maja przeciągając się czasem aż do początków czerwca.
Uprawa i pielęgnacja: Rośliny rozwijają się doskonale zarówno w pełnym słońcu jak i półcieniu na żyznej, wilgotnej glebie ogrodowej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Kosmatka olbrzymia jest doskonale przystosowana do naszego klimatu i nie sprawia żadnych problemów podczas zimowania.
Rozmnażanie: Przez podział po kwitnieniu lub jesienny wysiew nasiona na rozsadniku.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono.

1 komentarz »

  1. Rodzina Juncaceae – sitowate, do której należy rodzaj Luzula – kosmatka, TO NIE SĄ TRAWY. Formy trawiaste – tak, ale nie trawy (trawy to inna rodzina – Poaceae).

    Comment by botanik — 01/11/2012 @ 22:36

Leave a comment