Bambus mieszańcowy (Hibanobambusa tranquillans) 'Shiroshima’

Opis: Bambus o bardzo dekoracyjnych liściach w zielono-beżowe paski. Jeśli będzie rosnąć w miejscu słonecznym, młode liście efektownie wybarwią się na czerwono-fioletowo. Jeden z niewielu bambusów, który może rosnąc w domu. Bambus 'Shiroshima’ dorasta do 2-3 m, jednak w naszym klimacie taką wysokość jest mało prawdopodobna. Ma zielone, stabilne, rosnące pod lekkim ukosem łodygi. Mogą osiągać do 2 cm średnicy. Rośnie pionowo, szeroko się rozkrzewiając. Liście są duże, zielone z jasnymi paskami o różnej szerokości. Nowe liście w słońcu nabierają czerwonawego odcienia i mają silną ciemną szczecinę. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot. Jest wytrzymały, przy corocznym przycinaniu szybko utworzyć może nieprześwitującą gęstwinę.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambus mieszańcowy 'Shiroshima’ preferuje podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku półcienistym lub zacienionym. Ma ekspansywne korzenie, przy jego wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporna do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.