Fylostachys zielonosiny (Phyllostachys viridiglaucescens)

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 03/12/2011

Opis: Dekoracyjny bambus drzewiasty dorastający do 3-6 m. W naszym klimacie maksymalne wysokości są jednak raczej nieosiągalne. Wykształca intensywnie żółte łodygi, które w słońcu mają barwę niemal pomarańczową. są niebieskawym pudrowym nalotem i mają białą otoczkę na międzywęźlach. U starszych egzemplarzy fylostachysów zielonosinych łodygi są barwy niebieskawo-zielonej, rosną pionowo i mogą osiągnąć maksymalną średnicę do 6 cm. Liście  zielone, dolna strona niebieskawa lub niebiesko-zielona, do 15 cm długości. Bambus ten rośnie  początkowo ukośnie, zwisająco, później prosto i sztywno, gęsto, bujnie. Tworzy rozłogi, zalecana bariera korzeniowa. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte. Jeden z najodporniejszych Phyllostachysów. Dobrze nadaje się jako roślina doniczkowa. Smaczne pędy.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy zielonosine mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporność -18° do -25°C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment