Fylostachys wspaniały (Phyllostachys prominens)

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 17/11/2011

Opis: Bambus drzewiasty o zielonych, lekko błyszczących łodygach i prostych, pionowych, szorstkich, cienkich, najpierw jasno – , a później ciemnozielonych łodygach. Dorasta do 6-12 m wysokości (w klimacie śródziemnomorskim do 15m i więcej). Bambus ten rośnie prosto i sztywno. Tworzy rozłogi, zalecana bariera korzeniowa. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte. Dobrze nadaje się jako roślina doniczkowa.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporność fylostachysa wspaniałego to -15° do -22°C, zalecane okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment