Fylostachys pogięty (Phyllostachys flexuosa)

Opis: Dekoracyjny i odporny bambus drzewiasty, który może osiągnąć 3-5 m wysokości. Wykształca zielono-żółte łodygi o maksymalnej średnicy 1,5 cm. Niektóre z pędów nich mogą w dolnej części zygzakować. Liście są ciemnozielone, średniej wielkości. Bambus ten rośnie raczej luźno, pędy wyrastają początkowo pod lekkim ukosem, końce łodyg zwisające. Dobrze nadaje się jako roślina doniczkowa. Tworzy rozłogi, przy wysadzaniu do gruntu zalecana bariera korzeniowa. Fylostachys pogięty preferuje stanowisko słoneczne-półcieniste. Smaczne pędy.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy pogiete mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.