Fylostachys czerwonobrzegi (Phyllostachys rubromarginata)

Opis: Phyllostachys rubromarginata swoją nazwę zawdzięcza  czerwonym krawędziom osłonek okrywających młode pędy – rubro (czerwony) marginata (margines, krawędź). Według amerykańskich badaczy ten gatunek bambusa najlepiej nadaje się do produkcji papieru. Wysokiej jakości drewno używane jest do produkcji koszyków. Ze względu na długie międzywęźla wykorzystywany jest do wyrobu fletów. Osiąga wysokość 4-9 m, jednak w naszym klimacie maksymalne rozmiary są nierealne. Młode łodygi są zielone, później ciemnozielone, starsze zaś są żółtawe lub szarawe, silne, proste, stabilne. Osiągają do 6 cm średnicy. Liście średniej wielkości o soczyście zielonej barwie. Dobrze nadaje się jako roślina doniczkowa. Tworzy rozłogi, przy wysadzaniu do gruntu zalecana bariera korzeniowa. Preferuje stanowisko słoneczne-półcieniste. Smaczne pędy.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa czerwonobrzegiego powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.