Fylostachys ciemnopochwowy (Phyllostachys atrovaginata)

Opis: Bambus zwany też bambusem kadzidłowym lub bambusem wodnym. Został uznany przez niemiecką sekcję European Bamboo Society bambusem roku 2011. Phyllostachys atrovaginata ma niezwykłą cechę: jego źdźbła mają na swojej powierzchni wosk, którego zapach przypomina drzewo sandałowe. Gatunek ma ponadto kanały powietrzne w kłączach i korzeniach, które są rezultatem przystosowania się do wzrostu w wilgotnych glebach. Dzięki temu, jako jeden z nielicznych, może rosnąć na wilgotnych terenach. Nowe pędy są jednymi z najsmaczniejszych. Drewno bambusa ciemnopochwowego jest szeroko wykorzystywane w rzemiośle. W naturalnym środowisku bambus ten może osiągnąć wysokość 4-7 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość.  Liście są jasnozielone i delikatne. Łodygi  zielone, jakby obsypane mąką, u starszych roślin zielono-szare, proste, względnie grube i drzewiaste, o średnicy do 5 cm. Początkowo rośnie gęsto, zwiększając z czasem odległość pomiędzy nowymi łodygami. Może być uprawiany w donicy. Może być zastosowany jako roślina soliterowa, żywopłot, bariera widokowa i wietrzna. Rośnie w każdym normalnym podłożu, także w takim, które jest wilgotne w czasie cieplejszych pór roku.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa ciemnopochwowego powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.