Fylostachys bambusowaty (Phyllostachys bambusoides) 'Variegata’

Opis: Europejski klon fylostachysa bambusowatego. Może dorastać do 3-5 m. W naszym klimacie maksymalne wysokości są jednak raczej nieosiągalne. Łodygi koloru zielonego, później żółtawego po szary, o maksymalnej średnicy do 5 cm. Rosną one pionowo, końce lekko zwisające. Dekoracyjne liście mają wyraźne paski o barwie żółtej do białej. Wykształca rozłogi, zalecana bariera korzeniowa przy wysadzaniu do gruntu. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte. Dobrze nadaje się jako roślina doniczkowa.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa 'Variegata’ powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporność -14° do -20°C, zalecane okrywanie na zimę. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni fylostachysa 'Variegata’.