Fargesia szorstka (Fargesia scabrida)

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 20/01/2011

Opis: Jeden z najpiękniejszych bambusów na świecie. Jest odmianą pochodzącą z Chin, gdzie sprawdza się bardzo dobrze jako element dekoracyjny domów i ogrodów. Jest również pokarmem dla żyjących tam pand. Z powodu szybkiego rozrostu bambus ten wygląda bardzo atrakcyjnie już wczesną wiosną. Może on osiągnąć wysokość do 3-4m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Łodygi ma niebieskawe, jakby oprószone pudrem, później niebiesko-szare aż do koloru zielonego, cienkie, proste, silne, z lekko obwisającą końcówką. Osiągają do 12 mm średnicy. Osłonki łodygowe są koloru pomarańczowego, pięknie kontrastują z ciemnym kolorem łodyg. Jego liście są mocne, średniej wielkości, o podłużnym kształcie, od spodu mają niebieskawy odcień. Jest to bambus kępowy, ma nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Fargesia scabrida preferuje stanowiska półcieniste, gdzie wilgotność powietrza jest możliwie wysoka, wtedy też roślina ta wygląda najlepiej, kolor jej liści jest świeżo zielony. W miejscach nasłonecznionych o małej wilgotności powietrza, jej liście mogą żółknąć. Wymaga gleby dobrze przepuszczalnej i wilgotnej, należy jednak unikać stojącej wody. Fargesia szorstka być wysadzona jako żywopłot. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z większymi bambusami. Wyjątkowo atrakcyjna jako roślina doniczkowa na taras. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Ma smaczne, słodkawe pędy. Aby roślina prezentowała się jak najpiękniej zaleca się coroczne wycinanie części łodyg.

Uprawa i pielęgnacja:
Ziemia dla Fargesii szorstkiej powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby:
Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment