Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) 'Pingwu’

Opis: Dekoracyjny bambus kępowy o błyszczących podłużnych liściach i nieco ukośnie rosnących pędach. Fargesia robusta 'Pingwu’ ma większe liście niż odmiana ‘Campbell’ i mniejsze niż 'Wolong’. Najciekawszym elementem u tych gatunków są kremowe osłonki łodygowe, które tworzą efektowny kontrast w połączeniu z ciemną zielenią pędów. Łodygi tego bambusa są zielone, wyrastające z ziemi pod skosem. Mogą osiągać do 2 cm średnicy,  ich końce swobodnie obwisają. Początkowo bardzo gęsty, później nieco się rozrzedza. Rośnie kępowo i szeroko. Wyrazisty kontrast kremowych osłonek łodygowych i ciemnozielonych pędów zdobi Fargesię wiosną. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet od 2-3 m, można go jednak przycinać na dowolną wysokość. Preferuje półcieniste, chłodniejsze i dosyć wilgotne miejsca. W miejscach o większej wilgotności powietrza może rosnąć w stanowisku słonecznym. Wymaga dobrze przepuszczalnej gleby, przy czym powinna być ona zawsze lekko wilgotna. Należy jednak unikać stojącej wody. Idealnie prezentuje się wysadzony w pobliżu jeziorka czy oczka wodnego. Jest doskonały na żywopłot, można go dowolnie przycinać. Sprawdza się też jako osłaniająca 'zielona ściana’. Jest to bambus kępowy, ma nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Fargesia robusta 'Pingwu’ powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Fargesii 'Pingwu’ powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -20 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy fargesię olbrzymią 'Pingwu’ od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.