Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) 'Campbell’

Opis: Dla wielu znawców jest to najpiękniejsza z Fargesii. Nie zwija swoich listków nawet wysadzona w słońcu. Kremowe osłonki łodygowe tworzą niezwykle efektowny kontrast w połączeniu z ciemną zielenią pędów. Przepiękny bambus ogrodowy z atrakcyjnym, ciemnozielonym listowiem. Liście są błyszczące, soczyście zielone, podłużne, wąskie, krawędzie lekko uniesione w górę, długość do 8 cm, spodnia część liście koloru niebieskawego. Rośnie energicznie, prosto i gęsto. Łodygi są początkowo niebieskawe, później zielone, starsze łodygi nabierają żółtego koloru (można je wtedy usunąć). Są proste, silne, z obwisającą końcówką, osiągają do 3 cm średnicy. Wyrazisty kontrast kremowych osłonek łodygowych i ciemnozielonych pędów zdobi Fargesię wiosną. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet od 4-7 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go jednak przycinać na dowolną wysokość. Fargesia 'Campbell’ wymaga dobrze przepuszczalnej gleby, przy czym powinna być ona zawsze lekko wilgotna. Należy jednak unikać stojącej wody. Idealnie prezentuje się wysadzony w pobliżu jeziorka czy oczka wodnego. Jest doskonały na żywopłot, można go dowolnie przycinać. Sprawdza się też jako osłaniająca 'zielona ściana’. Jest to bambus kępowy, ma nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Rośnie stosunkowo szybko i bujnie.  Fargesia robusta 'Campbell’  preferuje stanowiska półcieniste, gdzie wilgotność powietrza jest możliwie wysoka, wtedy też roślina ta wygląda najlepiej, kolor jej liści jest świeżo zielony. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Fargesia robusta 'Campbell’ powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Fargesii olbrzymiej 'Campbell’ powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby:
Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.