Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) 'Wolong’

Opis: Dekoracyjny bambus kępowy o błyszczących podłużnych liściach i nieco ukośnie rosnących pędach. Ten bambus kępowy najbardziej ze wszystkich przypomina wyglądem bambusy drzewiaste (Phyllostachysy), ale w przeciwieństwie do nich nie wymaga bariery korzeniowej. Odmiana ta ma liście większe od 'Pingwu’ i 'Campbell’. Są one zielone, błyszczące, osiągają do 10 cm długości. Łodygi tego bambusa są zielone, później żółtawe wyrastające z ziemi pod skosem, a u starszych roślin niemal pionowo. Wyrazisty kontrast kremowych osłonek łodygowych i ciemnozielonych pędów zdobi Fargesię wiosną. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet od 2-4 m, można go jednak przycinać na dowolną wysokość. Preferuje miejsca słoneczne do półcienistych, zaciszne i ciepłe. Fargesia 'Wolong’ wymaga dobrze przepuszczalnej gleby, przy czym powinna być ona zawsze lekko wilgotna. Należy jednak unikać stojącej wody. Idealnie prezentuje się wysadzony w pobliżu jeziorka czy oczka wodnego. Jest doskonały na wyższy żywopłot, można go dowolnie przycinać. Sprawdza się też jako osłaniająca 'zielona ściana’. Jest to bambus kępowy, ma nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Fargesia robusta 'Wolong’ powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych.
Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Fargesii olbrzymiej 'Wolong’ powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -14-22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.