Fargesia lśniąca (Fargesia nitida) 'Great Wall’

Opis: Fargesia nitida, zwana inaczej ‘Niebieską fontanną’,  jest wspaniałym ozdobnym bambusem o nieinwazyjnych korzeniach. Posiada smukłe, zwisające na boki gałązki, ciemne, fioletowawe łodygi oprószone niebiesko-białym pudrem. Fargesia nitida jest bambusem o zielonych, delikatnych, bardzo atrakcyjnych liściach. Wizualnie roślina ma raczej pionowy wzrost, a dzięki obwisającym końcówkom łodyg kształtem przypomina wazon. Gustowna i pełna gracji doskonale nadaje się do miejsc zacienionych. Pięknie wygląda w towarzystwie rododendronów, azalii, funkii i paproci. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową. Fargesia nitida ‘Great Wall’ jest bambusem nowej generacji wyhodowanym w Europie. Stara generacja Fargesia nitida hodowana od 1889 roku oraz spokrewnione z nią odmiany zaczęły kwitnąć zarówno w Europie, jak i w USA. Dla bambusów kwitnienie zazwyczaj oznacza obumarcie. Nowa generacja Fargesia nitida ‘Great Wall’ nie będzie kwitnąć przynajmniej przez następnych 100 lat. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet od 2-3 m, można go jednak przycinać na dowolną wysokość. Preferuje półcieniste, chłodniejsze i dosyć wilgotne miejsca. W miejscach o większej wilgotności powietrza może rosnąć w stanowisku słonecznym. Wymaga dobrze przepuszczalnej gleby, przy czym powinna być ona zawsze lekko wilgotna. Należy jednak unikać stojącej wody. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Fargesia nitida 'Great Wall’ powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Fargesii 'Great Wall’ powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.