Fargesia parasolowata (Fargesia murielae) 'Bimbo’

Opis: Bambus ten, nazywany potocznie 'małym bambusem ogrodowym’, osiąga maksymalnie 1,5 m wysokości. Bardzo dobrze nadaje się do mniejszych ogródków. Jasnozielonym kolorem małych lancetowatych liści liści ożywi bardziej zacienione miejsca w ogrodzie. Łodygi ma zielone, proste i cienkie, z lekko obwisającymi końcami. W słońcu pędy nabierać mogą czerwonawego odcienia. Jest to bambus kępowy, ma nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Rośnie bujnie przybierając kształt niemal kulisty.  Fargesia murielae 'Bimbo’  preferuje stanowiska półcieniste, gdzie wilgotność powietrza jest możliwie wysoka, wtedy też roślina ta wygląda najlepiej, kolor jej liści jest świeżo zielony. W miejscach nasłonecznionych o małej wilgotności powietrza, jej liście mogą żółknąć. Wymaga gleby dobrze przepuszczalnej i wilgotnej, należy jednak unikać stojącej wody. Fargesia rośnie karłowato i dlatego idealnie nadaje się do wysadzenia jako niski żywopłot. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z większymi bambusami. Jej powolny wzrost sprawił, że jest też chętnie uprawiana w doniczkach. Bardzo dobrze znosi przycinanie. W odpowiednim stanowisku jest jednym z najpiękniejszych niewielkich bambusów. Fargesia 'Bimbo’ potrzebuje nieco więcej wilgoci aniżeli inne Fargesie.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.