Drżączka większa (Briza maxima)

Opis: Drżączka większa to roślina jednoroczna, która należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W stanie naturalnym spotkamy ją w Afryce Północnej. Ma luźny pokrój, niektóre pędy mogą się wyginać. Z reguły roślina tworzy kępy wielkości od 25 do 50 cm zależnie od warunków siedliskowych. Łodygi nie są gęsto ulistnione. Liście są zielone, lekko szorstkie. Kwiatostany to drobne, lekko podłużne kłoski o długości od 1 do 2,5 cm. Mają kolor lekko kremowy a z czasem przybierają barwę słomkową. Bardzo przypominają szyszki chmielu. Kwitnie od lipca. Ładnie prezentuje się na rabatach bylinowych, trawiastych posadzona z przodu. Jej słomkowe kłoski delikatnie dygoczą przy lekkim podmuchu wiatru. Jej kwiatostany bez problemu możemy zasuszać.
Uprawa i pielęgnacja: Drżączka wymaga przepuszczalnej, lekkiej, lekko wilgotnej gleby. W zbyt mokrej źle rośnie i może zanikać. Preferuje słoneczne stanowiska. Jest niestety rośliną jednoroczną i nie zimuje w naszym klimacie. W czasie długotrwałych susz możemy podlać drżączkę. Po wysiewie nasion możemy zastosować nawóz uniwersalny dla roślin by odżywić nieco naszą trawkę.
Rozmnażanie: Drżączkę większą rozmnażamy z nasion. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu od kwietnia do połowy maja. Nasiona przykrywamy cienką warstwą przesianej gleby. W sezonie wegetacyjnym młode rośliny możemy rozmnażać przez podział.
Choroby i szkodniki: Nie jest zbytnio atakowana przez szkodniki, w ciężkich i wilgotnych glebach może podgniwać i zamierać.